Začínáte s éterickými oleji?

Esenciální oleje - základy aromaterapie - využití

Máte doma pár lahviček éterických olejů a pořádně nevíte, co s nimi? Nabízíme malého průvodce využitím těchto skvělých voňavých zázraků! Pro upřesnění – následující tipy platí pouze pro použití čistě přírodních rostlinných silic získaných z různých částí rostlin. Syntetické vůně, které se prodávají pod názvem vonné oleje, bohužel nemají žádné příznivé účinky a jsou dobré maximálně tak k provonění místnosti (i když ani tomu nefandíme)

Éterickými oleji a jejich využitím se zabývá aromaterapie, používá je například k léčbě / stimulaci / uklidnění… V domácích podmínkách je nejčastějším způsobem aplikace jejich nakapání do aromalampy – stačí použít několik kapiček silice do mističky s vodou a zapálená svíčka se postará o postupné odpařování vybrané silice.

Inhalace

Zapálená aromalampička se postará o šíření vůně v nižší koncentraci, pokud toužíte po silnějších účincích éterického oleje, můžete jej přidat do mísy horké – téměř vroucí vody a inhalovat výpary z malé vzdálenosti. Ještě účinnější je přehodit si přes hlavu ručník a naklonit se nad mísu.

Základy aromaterapie - použití oleje v aromalampě

Éterické oleje jsou také oblíbené při saunování. Pokud je vám některý z esenciálních olejů obzvláště příjemný, můžete jej nosit v lahvičce stále při sobě, nebo si z něj vyrobit osobní parfém!

UPDATE: Aromalampu bych už nikomu nedoporučila – z minimálně deseti důvodů. Nejideálnějším způsobem je difuzéru. Díky němu se oleje nezahřívají a neztrácejí tak cenné látky. Koupit ho můžete tady. A proč zvolit difuzér, o tom jsem napsala docela přehledný článek tady.

Masáže

Éterické oleje se také hojně využívají k relaxačním voňavým masážím. Pomohou uvolnit svaly, napětí, harmonizovat či tlumit bolesti hlavy či svalů.

Připravte si vlastní masážní směs! – smíchejte 10 – 25 kapek éterického oleje a 50 ml nosného oleje  (jako ten vám poslouží olivový, mandlový, jojobový, ale klidně také obyčejný slunečnicový olej). Masážní olej můžete použít na celé tělo (raději se ale vyhněte intimním partiím).

Koupel

Zarelaxujte si po náročném dni nebo se naopak osvěžte a nabuďte příjemnou koupelí s vaším oblíbeným éterickým olejem. Aby jednotlivé kapičky neplavaly na hladině, je lepší esenciální olej (3 – 10 kapek) smíchat se lžičkou medu či šálkem mléka – také tím obohatíte koupel o další výživné látky a vaše pokožka bude po koupeli jemná, hydratovaná a voňavá! Já si zamilovala mléčnou koupel s uklidňujícím levandulovým olejem…

Základy aromaterapie - použití olejů

Některé jsou velmi silné a mohou nesprávným použitím vyvolat podráždění. Jiné není dobré používat před sluněním (viz článek o fototoxicitě). Dbejte proto zvýšené pozornosti u následujících éterických olejů:

  • černý pepř, hřebíček, mateřídouška, muškátový oříšek, skořice a vavřín – dodržujte nízkou koncentraci olejů! Před použitím k masáži či do koupele naneste masážní směs s přidaným olejem na zápěstí či do loketní jamky a počkejte 15 minut, zda se nedostaví pálení.
  • bergamot, litsea cubeba a citrusy – nepoužívejte, pokud se chystáte jít ven na sluníčko – ještě několik hodin po styku s kůží mohou tyto oleje způsobit barevné změny kůže či podráždění – jsou fotosenzibilní.
  • bazalka, cedr, muškátový oříšek, rozmarýna, santal tyto oleje jsou nevhodné v těhotenství

Téma esenciálních olejů je ohromně široké a na blogu se mu věnujeme často – ať už teoreticky nebo při výrobě spousty produktů. Nalistujte naši bibli přírodní a DIY kosmetiky a inspirujte se! :) Najdete tam spoustu receptů na snadnou výrobu vlastních kosmetických produktů.

Koupit si pak esenciální oleje můžete u nás tady. Už máme přes 200 druhů a všechny jsou od Terpenicu.

dify.cz

2 ks komentářů

    1. Bohužel dokud nebudem chemici, tak nás pořád můžou tahat za nos :). Sama mám většinu olejů od Manipury, pak něco od Salusu, pár dalších úlovků od různých dalších výrobců. Určitě dobré budou od Karla Hádka (doma máme prastarou levanduli někdy z minulýho století, je slabší, ale pořád voní :)), Country Life má taky něco. Myslím, že u těhlech značek je to vždycky dobrá koupě. Určitě nikdy nekupovat takové ty hranaté lahvičky, co mívají u vonných tyčinek. Já u EO koukám na etiketu a doplňující info, konzistenci a barvu, i vůni samozřejmě. Jsou olejíčky, které jsou hodně řídké – třeba máta, jiné jsou naopak hodně husté – hlavně ty z pryskyřic třeba. I taková věc může ukázat na podvodný produkt. Pak je taky dobrý vědět, že u některých prostě efekt poznáme – třeba máta a hřebíček na použití v puse, levandule a kadidlo jsou sedativní. Jiné – třeba mandarinka, prostě krásně voní a účinek nemůžeme tak úplně hned pocítit.
      Myslím, že když si vyberete pár kousků od těch výše jmenovaných, tak že budete mít dobrý základ, s čím kouzlit :) Pavla